درمان خانگی سردردهای شدید

تیم تحریریه
614 بازدید

درمان خانگی سردردهای شدید
سردرد یک بیماری رایج است که روزانه بسیاری از افراد با آن سر و کار دارند. سردردها اعم از خفیف تا شدید و غیرقابل تحمل، می توانند زندگی روزمره شما را مختل کنند. چندین نوع سردرد وجود دارد که سردردهای تنشی شایع ترین آنها است. سردردهای خوشه ای نیز دردناک هستند و در گروه ها یا “خوشه ها” اتفاق می افتند، در حالی که میگرن نوعی سردرد متوسط تا شدید است. اگرچه بسیاری از داروها در رفع علائم سردرداستفاده می شوند، اما تعدادی از درمان های طبیعی نیز وجود دارد که در زیر توضیح داده شده اند.

1- آب بنوشید:

هیدراتاسیون ناکافی ممکن است شما را به ایجاد سردرد سوق دهد. در حقیقت، مطالعات نشان داده است که کم آبی
مزمن بدن، علت شایع سردردهای تنشی و میگرن است. خوشبختانه، نشان داده شده است كه نوشيدن آب در30 دقیقه تا 3 ساعت، علائم سردرد را تسكين مي دهد. علاوه بر این، کم آبی بدن می تواند باعث کاهش غلظت و تحریک پذیری شود و علائم شما بدتر به نظر برسد. برای جلوگیری از سردرد، روی نوشیدن آب کافی در طول روز و خوردن غذاهای سرشار از آب تمرکز کنید.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با نوشیدن آب

2- الکل را محدود کنید:

در حالی که نوشیدن مشروبات الکلی ممکن است در بیشتر افراد باعث سردرد نشود، مطالعات نشان داده است که الکل می تواند باعث میگرن در حدود یک سوم افرادی که سردرد مکرر را تجربه می کنند، شود.همچنین نشان داده شده است که الکل باعث ایجاد تنش و سردردهای خوشه ای در بسیاری از افراد می شود. الکل یک گشادکننده عروق است، به این معنی که عروق خونی را گسترش می دهد و به خون اجازه می دهد تا آزادتر جریان یابد. گشاد شدن عروق ممکن است در بعضی از افراد سردرد ایجاد کند. در حقیقت، سردرد یک عارضه جانبی متداول کننده عروق مانند داروهای فشار خون است. علاوه بر این، الکل به عنوان یک ادرار آور عمل می کند و باعث می شود بدن از طریق ادرار مکرر، مایعات و الکترولیت ها را از دست بدهد. این ریزش مایعات می تواند به کمبود آب بدن منجر شود که می تواند باعث سردرد شود.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با کاهش مصرف الکل

3- خواب کافی داشته باشید:

کمبود خواب از بسیاری جهات می تواند برای سلامتی شما مضر باشد و حتی ممکن است باعث سردرد در برخی افراد شود به عنوان مثال، یک مطالعه، شدت سردرد را در افرادی که کمتر از شش ساعت خواب در شبانه روز دارند و کسانی که خواب طولانی تر دارند، مقایسه کرد. مشخص شد كسانی كه خواب كمتری دارند سردردهای مكرر و شدیدی دارند با این وجود، خواب زیاد و بیش از حد نیز باعث سردرد می شود و استراحت مناسب برای افرادی که به دنبال پیشگیری طبیعی از سردرد هستند، مهم است.

 درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با خواب کافی

4- کمی ورزش کنید:

یكی از ساده ترین راه ها برای كاهش دفعات سردرد و شدت آن، انجام فعالیت های بدنی است. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی91 نفر نشان داد 40 دقیقه استفاده از دوچرخه، سه بار در هفته، در کاهش شدت سردرد مؤثر است. یک مطالعه بزرگ دیگر با بیش از 92000 نفر نشان داد که سطح پایین فعالیت بدنی به وضوح با افزایش خطر سردرد همراه است. راه های زیادی برای افزایش سطح فعالیت شما وجود دارد، اما یکی از ساده ترین روش ها این است که به سادگی میزان قدم هایی را که در طول روز بر می دارید افزایش دهید.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با ورزش

5- ازمصرف غذاهای پرهیستامین خودداری کنید:

هیستامین یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن یافت می شود و در سیستم ایمنی، گوارشی و عصبی نقش دارد. همچنین در بعضی از غذاها مانندغذاهای تخمیر شده، آبجو، شراب، ماهی دودی و گوشت های تازه یافت می شود. مطالعات نشان می دهد که مصرف هیستامین ممکن است در کسانی که به آن حساس هستند، میگرن ایجاد کند.برخی از افراد به دلیل اینکه اختلال در عملکرد آنزیم های مسئول تجزیه آن وجود دارد، قادر به دفع درست هیستامین نیستند. قطع غذاهای غنی از هیستامین از رژیم غذایی ممکن است یک راهکار مفید برای افرادی باشد که دچار سردرد مکرر می شوند.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با پرهیز از مصرف هیستامین

6- ویتامین های B را امتحان کنید:

این ویتامین ها، گروهی از ریزمغذی های محلول در آب هستند که نقش های مهمی در بدن دارند. به عنوان مثال، آنها در سنتز انتقال دهنده های عصبی نقش دارند و به تبدیل غذا به انرژی کمک می کنند. برخی از ویتامین های گروه B ممکن است در برابر سردرد اثر محافظتی داشته باشند. مطالعات متعددی نشان داده اند که مکمل های ویتامین B مانند ریبوفلاوین (B2)، فولات، B12 و پیریدوکسین (B6) ممکن است علائم سردرد را کاهش دهد. ویتامین های کمپلکس B حاوی هر هشت ویتامین B هستند و یک روش ایمن و مقرون به صرفه برای درمان طبیعی علائم سردرد هستند.

 درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با ویتامین B

7-از یک کمپرس سرد استفاده کنید:

استفاده از کمپرس سرد ممکن است به کاهش علائم سردرد کمک کند. کمپرس سرد یا یخ زده در ناحیه گردن یا سر باعث کاهش التهاب وکندی عصب می شود و نیز رگ های خونی را منقبض می کند، همه اینها به کاهش سردرد کمک می کنند. در یک مطالعه در 28 زن، استفاده از یک بسته ژل سرد روی سر، درد میگرن را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. برای تهیه یک کمپرس سرد، یک کیسه آب را با یخ پر کنید و آن را در یک حوله نرم بپیچانید. برای تسکین سردرد، کمپرس را به پشت گردن ویا روی سر بگذارید.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با کمپرس سرد

8- مصرف کوآنزیم Q10 را در نظر بگیرید:

کوآنزیم ( CoQ10) ماده ای است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود و به تبدیل غذا به انرژی و عملکرد آن به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند کمک می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه روی 80 نفر نشان داد که مصرف 100 میلی گرم مکمل CoQ10 در روز باعث کاهش دفعات میگرن، شدت و طول آن می شود. یک مطالعه دیگر شامل 42 نفر که میگرن مکرر را تجربه کرده اند، نشان داد که سه دوز 100 میلی گرم CoQ10 در طول روز به کاهش دفعات میگرن و علائم مرتبط با میگرن مانند حالت تهوع کمک کرده است. به طور کلی مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های CoQ10 ممکن است روشی موثر و طبیعی برای درمان سردرد باشد.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سر درد با کو آنزیم 10

9- رژیم های غذایی مولد سردرد را حذف کنید:

مطالعات نشان می دهد عدم تحمل موادغذایی می تواند باعث سردرد در برخی از افراد شود. برای کشف اینکه آیا غذایی خاص باعث سردردهای مکرر می شود یا خی، یک رژیم را انتخاب کنید که غذاهای مرتبط با علائم سردرد شما را نداشته باشد. الکل، شکلات، مرکبات و قهوه از شایع ترین محرک های غذایی گزارش شده در افراد مبتلا به میگرن هستند.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد حذف غذاهای محرک آن

10-چای یا قهوه کافئین دار بنوشید:

نوشیدن نوشیدنی هایی که حاوی کافئین هستند، مانند چای یا قهوه، ممکن است در هنگام سردرد باعث تسکین شود. کافئین باعث بهبود خلق و خو، افزایش هوشیاری و انسداد رگ های خونی می شود، همه این ها می توانند تأثیر مثبتی بر علائم سردرد داشته باشند.همچنین به افزایش اثربخشی داروهای متداول برای درمان سردردها مانند ایبوپروفن و استامینوفن کمک می کند، اما، اگر فرد به طور مرتب مقادیر زیادی کافئین مصرف کند و ناگهان متوقف کند، حذف کافئین نیز باعث ایجاد سردرد می شود. بنابراین، افرادی که دچار سردرد مکرر می شوند باید نسبت به مصرف کافئین خود توجه داشته باشند.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با چای و قهوه کافئین دار

11- یوگا انجام دهید:

تمرین یوگا یک روش عالی برای رفع استرس، افزایش انعطاف پذیری، کاهش درد و بهبود کیفیت کلی زندگی شما است. یوگا حتی ممکن است به کاهش شدت و دفعات سردردهای شما کمک کند. در یک مطالعه اثرات یوگا درمانی بر 60 فرد مبتلا به میگرن مزمن بررسی شده است. فرکانس و شدت سردرد در کسانی که هر دو یوگا درمانی و مراقبت های معمولی را دریافت می کنند، در مقایسه با کسانی که فقط مراقبت های معمولی را دریافت می کنند، کاهش داشت. مطالعه دیگری نشان داد افرادی که به مدت سه ماه یوگا را تمرین می کردند، در مقایسه با افرادی که یوگا را تمرین نکرده اند، کاهش معنی داری در دفعات سردرد، شدت آن و همچنین علائم همراه آن داشتند.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با یوگا

12-ازاستشمام بوی شدید جلوگیری کنید:

بوهای شدید مانند عطرها و محصولات تمیزکننده باعث ایجاد سردرد در افراد خاص می شود. مطالعه ای که 400 فرد درگیرمیگرن و سردردهای تنشی را بررسی کرد، نشان داد که بوهای قوی به ویژه عطرها اغلب باعث سردرد می شوند. این حساسیت به بوها اسموفوبیا نامیده می شود و در افراد مبتلا به میگرن مزمن شایع است. اگر فکر می کنید ممکن است به بویایی حساس باشید، اجتناب از عطر، دود سیگار و غذاهای بسیار معطر ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به میگرن کمک کند.

13- مقداری منیزیم مصرف کنید:

منیزیم یک ماده معدنی مهم است که برای عملکردهای بی شماری در بدن از جمله کنترل قند خون و انتقال اعصاب لازم است. جالب است که منیزیم نیز درمانی بی خطر و مؤثر برای سردردها است. شواهد نشان می دهد که کمبود منیزیم در افرادی که سردرد میگرنی مکرر دارند، در مقایسه با افرادی که سردرد ندارند، کمتر است. مطالعات نشان داده است که درمان با 600 میلی گرم سیترات منیزیم خوراکی در روز، باعث کاهش مدت و هم شدت سردردهای میگرنی می شود. با این حال، مصرف مکمل های منیزیم می تواند عوارض جانبی هضمی مانند اسهال را در برخی افراد ایجاد کند، بنابراین بهتر است در هنگام درمان علائم سردرد با دوز کمتری شروع شود.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با منیزیم

14- از مصرف نیترات و نیتریت ها خودداری کنید:

نیترات و نیتریت ها نگهدارنده های رایج غذایی هستند که با جلوگیری از رشد باکتری ها به مواردی مانند هات داگ، کالباس و بیکن اضافه می شوند تا آنها را تازه نگه دارند. نشان داده شده است که غذاهای حاوی آنها باعث سردرد در برخی افراد می شود. ممکن است نیتریت ها با ایجاد گسترش رگ های خونی باعث سردرد شوند. به منظور به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نیتریت ها، مقدار گوشت فرآوری شده را در رژیم غذایی خود محدود کرده و هر زمان محصولات بدون نیترات را انتخاب کنید.

15-طب سوزنی را امتحان کنید:

طب سوزنی تکنیکی از طب سنتی چینی است که شامل قرار دادن سوزن های نازک به پوست برای تحریک نقاط خاص روی بدن است.این عمل در بسیاری از مطالعات با کاهش علائم سردرد مرتبط است. مروری بر 22 مطالعه شامل بیش از 4،400 نفر، نشان داد که طب سوزنی به اندازه داروهای میگرنی رایج است. یک مطالعه دیگر نشان داد که طب سوزنی موثرتر و ایمن تر از توپیرامات، یک داروی ضد تشنج است که برای معالجه میگرن مزمن استفاده می شود. اگر به دنبال یک روش طبیعی برای درمان سردردهای مزمن هستید، طب سوزنی ممکن است یک انتخاب ارزشمند باشد.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با طب سوزنی

16- داروی گیاهی را امتحان کنید:

برخی از گیاهان از جمله بابونه وبابا آدم جنگلی می توانند علائم سردرد را کاهش دهند. برخی مطالعات حاکی از آن است که مصرف این گیاهان در دوزهای 50-150 میلی گرم در روز ممکن است باعث کاهش دفعات سردرد شود. با این حال، مطالعات دیگر نتوانسته اند فایده ای پیدا کنند.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با گیاهان

درمان خانگی سردردهای شدید:

1-درمان خانگی سردردهای شدید با روغن نعناع و اسطوخودوس:

روغن های گیاهی مایعات بسیار غلیظ و حاوی ترکیبات معطر از گیاهان مختلف هستند.آنها فواید درمانی زیادی دارند و بیشتر آنها بصورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرند، اگرچه بعضی از آنها نیز مصرف می شوند. روغن نعناع و روغن اسطوخودوس هنگام سردرد کمک می کنند. نشان داده شده است که استفاده از عصاره نعناع باعث کاهش علائم سردردهای تنشی می شود. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که روغن نعناع موضعی می تواند به کاهش درد و آرامش عضلات کمک کند. این ماده احساس خنک کننده ای ایجاد می کند که در صورت استفاده از روغن نعناع روی پیشانی، ممکن است در فرد باعث تسکین تنش یا سردرد میگرنی شود، این امکان وجود دارد که عطر ناشی از چای نعناع تأثیر مشابهی داشته باشد عصاره اسطوخودوس نیز برای کاهش فشار در میگرن و علائم مرتبط با آن هنگام استفاده و استنشاق آن بسیار مؤثر است.

درمان خانگی سردردهای شدید
درمان سردرد با روغن های گیاهی
درمان خانگی سردردهای شدید
پرداخت درب منزل

2- درمان خانگی سردردهای شدید با زنجبیل:

ریشه زنجبیل حاوی بسیاری از ترکیبات مفید از جمله آنتی اکسیدان ها و مواد ضد التهابی است. یک مطالعه در 100 نفر مبتلا به میگرن مزمن نشان داد که 250 میلی گرم پودر زنجبیل به همان اندازه داروی معمولی سردرد سوماتریپتان در کاهش درد میگرن مؤثر است ،علاوه بر این، زنجبیل ارگانیک به کاهش حالت تهوع و استفراغ، علائم شایع مرتبط با سردردهای شدید کمک می کند. می توانید پودر زنجبیل را به شکل کپسول مصرف کنید یا یک چای قدرتمند با ریشه زنجبیل تازه تهیه کنید.

درمان خانگی سردرد های شدید
درمان سردرد با زنجبیل
درمان خانگی سردردهای شدید
پرداخت درب منزل

نکته مهم:

بیشترین میزان تأثیرگذاری گیاهان دارویی متعلق به عصاره‌ گیاهان دارویی است و بعدازآن می‌توان به مکمل‌هایی نظیر کپسول‌ها اشاره کرد. کمترین میزان اثرگذاری هم متعلق به عرق و چای و دم‌نوش است.
امیدوارم که اطلاعات خوب و مفیدی در اختیار شما قرار داده باشیم با نظر دهی و امتیازدهی مارو از کیفیت مطالب آگاه نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت فروشگاه محصولات ارگانیک آشا مراجعه نمایید و برای کسب اطلاعات در مورد محصولات ارگانیک می‌توانید با شماره  09120038341 مشاور فروشگاه ارگانیک آشا تماس بگیرید یا از طریق تلگرام، اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

فروشگاه محصولات ارگانیگ
فروشگاه محصولات ارگانیگ
محصولات ارگانیک
فروشگاه محصولات ارگانیگ

منابع اطلاعات:
کتاب‌ها و مقالات گیاهان دارویی
فروشگاه محصولات ارگانیک آشا
موسسه کار آفرینی دکتر زرقانی

دسته بندی سردرد
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp