۱۰ خاصیت عصاره پودری چای سبز

تیم تحریریه
70 بازدید

۱۰ خاصیت عصاره پودری چای سبز

چای سبز یکی از پرمصرف ترین چای ها در جهان است.

عصاره چای سبز شکل غلیظ آن است و فقط یک کپسول ، حاوی همان مقدار مواد فعال به اندازه یک فنجان چای سبز متوسط ​​است.

عصاره چای سبز ،مانند چای سبز منبع عالی آنتی اکسیدان است. اینها دارای طیف وسیعی از مزایای سلامتی هستند. از ارتقای سلامت قلب، کبد و مغز گرفته تا بهبود پوست و حتی کاهش خطر ابتلا به سرطان.

علاوه بر این، بسیاری از مطالعات به توانایی عصاره چای سبز برای کمک به کاهش وزن پرداخته اند. در واقع، بسیاری از محصولات کاهش وزن آن را به عنوان یک عنصر کلیدی معرفی می کنند.

با وجود این فواید، مهم است بدانید که عصاره چای سبز در صورت مصرف بیش از حد نیز می تواند سمی باشد، بنابراین اگر به مصرف این مکمل ها علاقه دارید، همیشه با یک متخصص بهداشت و تغذیه صحبت کنید.

این مقاله ۱۰ خاصیت عصاره پودری چای سبز را بررسی می کند.

10 خاصیت عصاره پودری چای سبز

۱. آنتی اکسیدان بالایی دارد

از ۱۰ خاصیت عصاره پودری چای سبز میتوان به خواص سلامتی عصاره چای سبز که بیشتر به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی بالای آن است اشاره کرد.

آنتی اکسیدان ها می توانند با محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد به کاهش استرس اکسیداتیو در بدن شما کمک کنند. این آسیب سلولی با افزایش سن و چندین بیماری مرتبط است.

آنتی اکسیدان های پلی فنول به نام کاتچین اکثر محتوای آنتی اکسیدانی عصاره چای سبز را تشکیل می دهند. در میان کاتچین های موجود در چای سبز، اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) بیشترین تحقیقات را انجام داده و تصور می شود که بیشترین فواید سلامتی را ارائه می دهد.

مطالعات نشان داده اند که عصاره چای سبز ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن شما (فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی بدن شما) را افزایش می دهد و از استرس اکسیداتیو محافظت می کند. این اتفاق به نوبه خود ممکن است از نگرانی های مرتبط با سلامتی جلوگیری کند.

به عنوان مثال، در یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، ۳۵ فرد مبتلا به چاقی، ۸۷۰ میلی گرم عصاره چای سبز را به مدت ۸ هفته مصرف کردند. ظرفیت آنتی اکسیدانی خون آنها به طور متوسط ​​از ۱.۲ به ۲.۵ میکرومول در لیتر (μmol/L) افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که شرکت کنندگان در این مطالعه کوچک عصاره چای سبز را به مقداری که در محدوده سمی در نظر گرفته می شود مصرف می کردند. به همین دلیل، مشخص نیست که اگر عصاره چای سبز در دوزهای کمتر و مطمئن‌تر مصرف شود، همان اثر را خواهد داشت یا خیر.

۲. ممکن است سلامت قلب را ارتقا دهد

استرس اکسیداتیو ، تجمع چربی در خون را افزایش می دهد که باعث التهاب در شریان ها و منجر به فشار خون بالا می شود.

آنتی اکسیدان های موجود در عصاره چای سبز می توانند التهاب را کاهش داده و به کاهش فشار خون کمک کنند. آنها همچنین می توانند جذب چربی در سلول ها را مهار کنند و به کاهش سطح چربی خون کمک کنند.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، ۵۶ فرد مبتلا به چاقی و فشار خون بالا روزانه ۳۷۹ میلی گرم عصاره چای سبز را به مدت ۳ ماه مصرف کردند. آنها کاهش قابل توجهی در فشار خون در مقایسه با گروه دارونما نشان دادند.

علاوه بر این، آنها کاهش قابل توجهی در سطح چربی خون، از جمله کاهش تری گلیسیرید و کلسترول تام و LDL (بد) را تجربه کردند.

یک مطالعه قدیمی‌تر شامل ۳۳ فرد بین ۲۱ تا ۷۱ سال دارای تعادل چربی نشان داد که مصرف ۲۵۰ میلی‌گرم عصاره چای سبز در روز به مدت ۸ هفته کلسترول کل را تا ۳.۹ درصد و کلسترول LDL (بد) را تا ۴.۵ درصد کاهش می‌دهد.

با توجه به اینکه فشار خون بالا و سطح بالای چربی خون از عوامل خطر بیماری قلبی هستند، تنظیم آنها می تواند به ارتقای سلامت قلب کمک کند.

۳. برای مغز مفید است

یکی دیگر از ۱۰ خاصیت عصاره پودری چای سبز میتوان به آنتی اکسیدان های موجود در عصاره چای سبز، به ویژه EGCG، از سلول های مغز در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کنداشاره کرد.

این محافظت می تواند به کاهش آسیب مغزی که می تواند منجر به زوال ذهنی و بیماری های مغزی مانند پارکینسون، آلزایمر و زوال عقل شود کمک کند.

عصاره چای سبز همچنین می تواند اثر فلزات سنگین مانند آهن و مس را کاهش دهد که هر دو می توانند به سلول های مغز آسیب برسانند.

نشان داده شده است که با تقویت ارتباط بین بخش های مختلف مغز به حافظه نیز کمک می کند.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، ۱۲ نفر یک نوشیدنی حاوی ۲۷.۵ گرم عصاره چای سبز یا دارونما مصرف کردند. سپس، در حالی که شرکت کنندگان روی تست های حافظه کار می کردند، تصاویر مغزی برای ارزیابی عملکرد مغز به دست آمد.

گروه عصاره چای سبز در مقایسه با گروه دارونما، افزایش عملکرد مغز و بهبود عملکرد کار را نشان داد.

۴. می تواند به کاهش وزن کمک کند

عصاره چای سبز سرشار از کاتچین است و حاوی مقدار مناسبی کافئین است. جالب توجه است، به نظر می رسد که این ترکیب از مواد، یکی از ۱۰ خاصیت عصاره پودری چای سبز که بر روی کاهش وزن اثر میگذارد را تشکیل میدهد.

هم کاتچین و هم کافئین با تنظیم هورمون هایی که می توانند گرمازایی را افزایش دهند به کاهش وزن کمک می کنند.ترموژنز فرآیندی است که بدن شما برای هضم غذا و تولید گرما کالری می سوزاند.

ثابت شده است که چای سبز این فرآیند را با موثرتر کردن بدن شما در سوزاندن کالری، که می تواند منجر به کاهش وزن شود، تقویت می کند.

در یک مطالعه قدیمی، ۱۴ نفر قبل از هر وعده غذایی یک کپسول حاوی مخلوطی از کافئین، EGCG از چای سبز و عصاره گوارانا مصرف کردند. سپس تأثیر روی کالری سوزی را بررسی کرد و دریافت که شرکت کنندگان در ۲۴ ساعت بعد به طور متوسط ​​۱۷۹ کالری بیشتر سوزاندند.

10 خاصیت عصاره پودری چای سبز

با این حال نتایج متفاوت هم وجود دارد

در یک مطالعه خوب طراحی شده دیگر، ۶۰ بزرگسال قفقازی روزانه ۵۶۰ میلی گرم عصاره چای سبز همراه با ۲۸۰ تا ۴۵۰ میلی گرم کافئین یا دارونما به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند. این مطالعه هیچ اثر قابل توجهی بر مصرف انرژی در حالت استراحت یا ترکیب بدن پیدا نکرد(۲۶).

و از آنجایی که کافئین به عنوان محرک مصرف انرژی شناخته شده است، اثرات کاهش وزن کم عصاره چای سبز ممکن است ، حداقل تا حدی ، به دلیل خود کافئین باشد.

در واقع، یک مطالعه نشان داد که کاتچین‌های چای سبز هیچ اثر قابل‌توجهی بر مصرف انرژی نشان نمی‌دهند که تنها در برابر کافئین آزمایش شوند.

به علاوه، مقدار کافئینی که معمولاً مصرف می کنید ممکن است بر پاسخ بدن شما به عصاره چای سبز تأثیر بگذارد.

کسانی که به طور منظم مقادیر زیادی کافئین (بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز یا حدود ۳ فنجان قهوه) مصرف می کنند، ممکن است تأثیر زیادی از عصاره چای سبز نداشته باشند.

در یک مطالعه ۱۲ هفته ای، ۱۱۵ زن مبتلا به چاقی مرکزی (غلظت چربی بیشتر در ناحیه شکم) روزانه ۸۵۶.۸ میلی گرم عصاره چای سبز یا دارونما مصرف کردند. افرادی که از عصاره چای سبز استفاده کردند، در مقایسه با شرکت کنندگانی که دارونما دریافت کردند، کاهش وزن قابل توجهی همراه با کاهش BMI، دور کمر و سطح کلسترول را تجربه کردند.

لازم به ذکر است که دوز مصرفی عصاره چای سبز در این مطالعه در محدوده سمی برای دریافت روزانه کاتچین است. افرادی که دوزهای بالای کاتچین چای سبز مصرف می کنند باید آنزیم های کبدی خود را کنترل کنند تا از آسیب کبدی یا نارسایی حاد کبدی جلوگیری کنند.

در حالی که یک فنجان چای سبز حاوی ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم کاتچین چای سبز و ۳۰ تا ۴۰ میلی گرم کافئین است، مطالعات روی عصاره چای سبز اغلب حاوی ۳۷۵ میلی گرم یا بیشتر، کاتچین چای سبز و تا ۶۰۰ میلی گرم کافئین است.

کسانی که به کافئین یا مشکلات قلبی عروقی حساسیت دارند، باید قبل از مصرف عصاره چای سبز برای کاهش وزن، این موضوع را در نظر بگیرند. همیشه خوب است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی وتغذیه صحبت کنید تا به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا عصاره چای سبز برای شما مناسب است یا خیر.

۵.ممکن است برای عملکرد کبد مفید باشد

کاتچین‌های موجود در عصاره چای سبز ممکن است به کاهش التهاب ناشی از برخی بیماری‌های کبدی مانند بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) کمک کند.

یک مطالعه به ۸۰ شرکت کننده (سنین ۲۰ تا ۵۰ سال) مبتلا به NAFLD روزانه ۵۰۰ میلی گرم عصاره چای سبز یا دارونما به مدت ۹۰ روز داد.

گروهی که عصاره چای سبز دریافت کردند کاهش قابل توجهی در سطح آنزیم های کبدی نشان دادند که نشانه بهبود سلامت کبد است.

به طور مشابه، ۱۷ بیمار مبتلا به NAFLD روزانه ۷۰۰ میلی لیتر چای سبز که حاوی حداقل ۱ گرم کاتچین بود، به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند. آنها کاهش قابل توجهی در محتوای چربی کبد، التهاب و استرس اکسیداتیو داشتند.

با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، مهم است که عملکرد کبد خود را به طور منظم آزمایش کنید زیرا مقادیر بیش از حد کاتچین چای سبز برای کبد مضر است.برای تعیین دوز مناسب برای شما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی و تغذیه صحبت کنید.

۶.ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

نگهداری از بافت ها و اندام های بدن شما با مرگ سلولی و رشد مجدد مشخص می شود. سلول های تخصصی به نام سلول های بنیادی سلول های جدیدی را برای جایگزینی سلول هایی که می میرند تولید می کنند. این فرآیند سلول ها را فعال و سالم نگه می دارد.

هنگامی که این تعادل به هم بخورد، سرطان ممکن است رخ دهد. این زمانی است که بدن شما شروع به تولید سلول های ناکارآمد می کند و سلول ها در زمانی که باید می میرند.

به نظر می رسد آنتی اکسیدان های موجود در عصاره چای سبز، به ویژه EGCG، اثرات مطلوبی بر تعادل تولید سلولی و مرگ دارند.

یک مطالعه کوچک قدیمی اثرات مصرف ۶۰۰ میلی گرم کاتچین چای سبز در روز به مدت یک سال را بر روی مردان در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات بررسی کرد.

این مطالعه نشان داد که احتمال ابتلا به سرطان برای افرادی که عصاره چای سبز دریافت می‌کنند ۳ درصد است درحالی که در گروه کنترل ۳۰ درصد است.

10 خاصیت عصاره پودری چای سبز

۷.ممکن است برای پوست مفید باشد

عصاره چای سبز چه به عنوان مکمل مصرف شود و چه روی پوست به صورت موضعی استفاده شود، نشان داده است که سلامت پوست را بهبود می بخشد.

یک بررسی بزرگ نشان داد که وقتی عصاره چای سبز روی پوست استفاده می‌شود، می‌تواند به درمان انواع نگرانی‌های پوستی مانند درماتیت، روزاسه و زگیل کمک کند. به عنوان یک مکمل، نشان داده شده است که به پیری پوست و آکنه کمک می کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک نشان داد که مصرف روزانه ۱۵۰۰ میلی گرم عصاره چای سبز به مدت ۴ هفته منجر به کاهش قابل توجه برآمدگی های قرمز پوست ناشی از آکنه می شود.

علاوه بر این، به نظر می رسد هم مکمل ها و هم استفاده موضعی از عصاره چای سبز به پیشگیری از بیماری های پوستی مانند از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست، التهاب، پیری زودرس و سرطان ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش کمک می کند.

مطالعه ای که بر روی ۱۰ نفر انجام شد نشان داد که استفاده موضعی از کرم حاوی عصاره چای سبز به مدت ۶۰ روز منجر به بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می شود.

علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که استفاده از عصاره چای سبز بر روی پوست آسیب های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید را کاهش می دهد.

جالب اینجاست که افزودن عصاره چای سبز به محصولات آرایشی و بهداشتی با ایجاد اثر مرطوب کنندگی برای پوست، مفید است.

۸.برای عملکرد ورزشی و ریکاوری مفید است

به نظر می رسد عصاره چای سبز در ورزش مفید است ، یا از طریق بهبود عملکرد ورزشی یا افزایش ریکاوری.

در حالی که ورزش فواید بسیاری برای سلامتی دارد، مشخص شده است که استرس اکسیداتیو تولید می کند و به سلول های بدن آسیب می رساند. آنتی اکسیدان ها مانند کاتچین های چای سبز می توانند آسیب سلولی را کاهش داده و خستگی عضلات را به تاخیر بیندازند.

در واقع، یک مطالعه شامل ۳۵ دانش آموز پسر نشان داد که عصاره چای سبز همراه با تمرینات قدرتی به مدت ۴ هفته، محافظت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می دهد.

علاوه بر این، ۱۶ دونده سرعتی که به مدت ۴ هفته عصاره چای سبز مصرف کردند، محافظت بیشتری در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از مسابقات دوی مکرر نشان دادند.

به نظر می رسد عصاره چای سبز نیز برای عملکرد ورزشی مفید است.

یک مطالعه نشان داد که ۱۴ مردی که به مدت ۴ هفته به طور فعال فعالیت بدنی داشتند و عصاره چای سبز مصرف کردند مسافت دویدن خود را ۱۰.۹ درصد افزایش دادند.

۹.به کاهش قندخون کمک می کند

تحقیقات نشان داده که کاتچین موجود در عصاره پودری چای سبز، به ویژه EGCG، حساسیت به انسولین را افزایش داده و تولید قند خون را تنظیم می کند، که هر دو می توانند سطح قند خون را کاهش دهند.

یک مطالعه روی ۱۴ نفر ، بدون هیچ بیماری زمینه ای ، یک ماده قندی و ۱.۵ گرم عصاره پودری چای سبز یا دارونما داده است. گروهی که عصاره پودری چای سبز مصرف کردند پس از ۳۰ دقیقه تحمل قند خون بهتری را تجربه کردند و در مقایسه با گروه دارونما نتایج بهتری را نشان دادند.

یک مطالعه قدیمی نشان داد که عصاره پودری چای سبز حساسیت به انسولین را در مردان جوان سالم تا ۱۳ درصد بهبود می بخشد.

به خاطر داشته باشید که این مطالعات بسیار کوچک بودند و شرکت کنندگان هیچ بیماری زمینه ای نداشتند. از سوی دیگر، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، داروهایی مصرف می‌کنند که بر کبد آنها تأثیر می‌گذارد و بسیاری از آنها NAFLD دارند، بنابراین باید آنزیم‌های کبدی خود را کنترل کنند.

اگر دیابت دارید، قبل از مصرف این مکمل ها با پزشک خود حتما صحبت کنید.

تجزیه و تحلیل ۱۷ مطالعه به این نتیجه رسید که عصاره پودری چای سبز در کاهش سطح قند خون ناشتا مفید است. همچنین می تواند به کاهش مقدار هموگلوبین A1C کمک کند، که نشانگر سطح قند خون در ۲ تا ۳ ماه گذشته است.

۱۰. به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کنید

عصاره مایع چای سبز را می توان در آب رقیق کرد، در حالی که عصاره پودری جای سبز را می توان در نوشیدنی ها مخلوط کرد. با این حال، طعم قوی دارد.

دوز توصیه شده عصاره چای سبز بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم در روز است.

اما مهم است بدانید که همه مکمل‌های عصاره چای سبز یکسان ساخته نمی‌شوند. برخی از مکمل ها فقط حاوی برگ های خشک چای سبز هستند، در حالی که برخی دیگر حاوی اشکال جدا شده از یک یا چند کاتچین هستند.

کاتچینی که بیشترین ارتباط را با فواید سلامتی عصاره چای سبز دارد EGCG است، بنابراین باید مطمئن شوید که مکملی که مصرف می کنید حاوی آن است.

در نهایت، بهتر است عصاره پودری چای سبز را با غذا مصرف کنید. هم بیش از دوزنرمال توصیه شده و هم مصرف آن با معده خالی ممکن است باعث آسیب جدی به کبد شود.

سخن آخر

به لطف محتوای آنتی اکسیدانی بالای آن، عصاره پودری چای سبز به بهبود سلامت بدن کمک می کند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که عصاره پودری چای سبز می تواند باعث کاهش وزن، تنظیم قند خون، پیشگیری از بیماری ها و افزایش سرعت ریکاوری شود. همچنین می تواند به حفظ سلامت پوست و کبد، کاهش سطح چربی خون، تنظیم فشار خون و بهبود سلامت مغز کمک کند.

در انتها امیدواریم ۱۰ خاصیت عصاره پودری چای سبز را به طور شیوا و رسا برای شما شرح داده باشیم.

شما میتوانید جهت خرید این محصول و کسب اطلاعات بیشتر به سایت آشا ارگانیک مراجعه کنید و یا با شماره تماس ۰۹۱۲۰۰۳۸۳۴۱ تماس حاصل فرمایید.

منابع:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25547095/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26955458/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23346663/

دسته بندی مقالات علمی
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp