چگونه اسهال را درمان کنیم؟

تیم تحریریه
920 بازدید
چگونه اسهال را درمان کنیم؟

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
اسهال چیست؟

اسهال یکی از بیماری هایی است که در بین مردم بسیار شایع است. می توان این بیماری را در سه گروه دسته بندی کرد. اسهال خفیف، اسهال معمولی و اسهال هایی که بسیار سهمگین هستند و می توانند کشنده باشند.
تخمین زده شده است که سالیانه یک میلیارد نفر دچار اسهال می شوند. اسهال به عنوان راهی غیر نرمال برای از دست رفتن آب بدن است.

نکاتی بسیار مهم در مورد اسهال :

بیشتر اسهال ها توسط باکتری ها، ویروس ها و انگل ها به وجود می آیند. برخی از ویروس ها می توانند باعث ایجاد اسهال مزمن نیز بشوند. روتاویروس یکی از مهمترین ویروس هایی است که می تواند باعث ایجاد اسهال در نوزادان شود. همچنین نورو ویروس نیز یکی از ویروس هایی است که سبب ایجاد اسهال در بین افراد بزرگسال می شود. آدنوویروس ها هم می توانند افراد با سنین مختلف را درگیر کنند.

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
ویروس های ایجاد کننده اسهال

علائم اسهال :

درد معده، درد ناحیه شکمی، نفخ، تشنگی، کاهش وزن، تب، استفراغ پی در پی، دهیدراسیون بدن، از علائم اسهال هستند.

علائم بیماری اسهال
علائم اسهال

دلایل ایجاد بیماری اسهال چیست؟؟؟؟؟؟

1- دلیل اصلی ایجاد اسهال همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، عوامل عفونی موجود در دستگاه گوارش هستند. مهمترین باکتری هایی که می توانند باعث ایجاد اسهال شوند عبارتند از : سالمونلا، کمپلوباکتر، شگلا، شیگاتوکسین، اشرشیاکولا. معمولا اسهال های باکتریایی پس از خوردن غذاهای آلوده ایجاد می شوند .

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
دلایل ایجاد اسهال

2- ورم روده بزرگ : اسهال ایجاد شده به دلیل ورم روده بزرگ، مزمن هست بیشتر افراد بزرگسال را درگیر می کند.
3- عدم هضم صحیح غذا : عدم هضم صحیح غذا، فشار اسمزی روده را تغییر می دهد و در نهایت جذب آب در روده با مشکل مواجه می شود.
4- استفاده از دارهایی که باعث ایجاد اسهال می شوند.
5- سرطان : برخی از سرطان ها باعث ایجاد اسهال نیز می شوند. مانند اسهال نئوپلاستیک
6- برخی از داروهایی که برای درمان دیگر بیماری ها از آنها استفاده می شود، نیز می توانند باعث ایجاد اسهال شوند.
7- در برخی موارد اگر دوران درمان بیماری ها طولانی شود نیز می تواند باعث ایجاد اسهال مزمن شود.

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
اسهال و دلایل ایجاد آن

چگونه اسهال را درمان کنیم؟

درمان های اسهال :

اسهال می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، اما اکثر مردم می توانند به طور موثر با استراحت و درمان های خانگی آن را درمان کنند. این ناراحتی ممکن است چند ساعت یا چند روز باشد، پس از آن علائم باید بهبود یابد اما در بعضی موارد، طول می کشد. چندین درمان خانگی می توانند علائم را تسکین دهند و بهبودی را سریع تر کنند.
بسیاری از اسهال ها هیچ نیازی به درمان ندارند ولی اسهال های حاد باید حتما مورد درمان قرار گیرند در غیر این صورت می توانند حتی کشنده باشند.

آب رسانی به بدن:

در زمان اسهال مهمترین نکته فراهم آوردن آب بدن با مایعات است چرا که بدن به دلیل از دست رفتن آب در اسهال دهیدراته می شود که این باعث می شود بدن الکترولیت هایی مانند سدیم و کلر را از دست بدهد. اسهال می تواند در کودکان و افراد مسن خطرناک باشد، بنابراین تشویق آنها به نوشیدن آب در صورت ابتلا به اسهال ضروری است. آب آشامیدنی اولین گام برای احیاء مجدد است. یک فرد همچنین می تواند یک محلول آب را با مخلوط کردن 1 لیتر آب با نصف قاشق چای خوری نمک و 6 قاشق چای خوری شکر ایجاد کند و مصرف کند.

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
درمان اسهال با مایعات

مصرف شکر و نمک با آب، به روده ها کمک می کند تا مایعات را به طور موثر جذب کنند. این محلول پس از یک دوره اسهال، به تنهایی بیش تر آب بدن را به طور موثر تامین می کند. در این مواقع می توان از آب میوه ها و شربت های گیاهی استفاده نمود. استفاده از ors نیز می تواند بسیار مفید باشد تا تعادل اسمزی خون دوباره فراهم شود. درمان های شیمیایی بسیار زیادی برای اسهال وجود دارند ولی اثرات جانبی آنها نیز باید در نظر گرفته شود.

توصیه های غذایی برای درمان هرچه زودتر اسهال:

بهتر است از آمیوه های طبیعی و بدون شکر برای درمان اسهال نسبت به دیگر مایعات استفاده نمایید زیرا شکر موجود در مایعات می تواند باعث عدم تعادل فشار اسمزی خون شود.
لازم است بعد از هر بار دفع مدفوع به صورت اسهال آن را با یک فنجان نوشیدنی طبیعی جبران کنید. در حین زمانی که اسهال دارید از غذاها یا دمنوش هایی استفاده نمایید که پتاسیم بالایی دارند چرا که پتاسیم در حین اسهال از بدن خارج می شود. پتاسیم  یک عنصر ضروری برای تعادل فشار اسمزی و بسیاری از واکنش های آنزیمی بدن است.
از نوشیدن هر چیزی که بیشتر باعث تخریب دستگاه گوارش می شود اجتناب کنید، مانند:  نوشیدنی های  کافئین دار، الکل، نوشیدنی های گازدا، نوشیدنی های بسیار گرم

چگونه اسهال را درمان کنیم؟

رژیم غذایی مناسب:

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که مبتلا به اسهال هستند شامل موارد زیر باشد:
1-غذاهای غنی از پکتین، مانند میوه
2-غذاهایی با پتاسیم بالا مانند سیب زمینی و سیب زمینی شیرین
3- مواد غذایی حاوی الکترولیت ها، مانند سوپ
4- سبزیجات نرم
5- مقادیر کافی پروتئین
این رژیم غذایی برای 24 ساعت اول موثر است و می تواند موجب کارکرد بهتر روده ها شود.

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
درمان اسهال با رژیم غذایی مناسب

گزینه دیگری برای افراد مبتلا به اسهال، رژیم غذایی BRAT است که شامل موارد زیر است:
موز: خوردن موز به دلیل داشتن فیبر بالا نیز می تواند موثر واقع شود و همچنین برنج، سیب زمینی، نان تست.

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
درمان اسهال با رژیم BRAT

این رژیم ترکیبی از غذاهای ملایم که فیبر و نشاسته زیاد دارند، است که ممکن است باعث ایجاد حرکات قوی تر روده شود. همچنین حاوی مواد مغذی مفید مانند پتاسیم و پکتین هستند.
لازم به ذکر است که رژیم BRAT بسیار محدود است و تغذیه متعادل را ارائه نمی دهد. افراد فقط باید این رژیم را تا زمانی که احساس بهبود کنند دنبال کنند و نباید بیش تر از 2 روز طول بکشد.

اجتناب ازغذاهای خاص:

برای درمان اسهال باید از خوردن برخی غذاها اجتناب کرد این غذاها شامل:
1- غذاهای پر چرب
2- غذاهای ادویه دار
3- غذاهای حاوی شیرین کننده های مصنوعی
4- غذاهایی با سطوح بالای فروکتوز

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
اجتناب از غذاهای مضر

چگونه اسهال را درمان کنیم؟

درمان اسهال با مواد پروبیوتیک دار:

در دستگاه گوارش انسان به طور معمول باکتری های بسیار زیادی زندگی می کنند و برخی از آنها می توانند حتی مفید هم باشند ولی برخی از آنها مضر هستند. در زمان اسهال به هر دلیلی جمعیت باکتری های مضر روده رو به افزایش می روند و باعث شدیدتر شدن اسهال می شوند. پروبوتیک ها توسط شرکت ها ساخته می شوند و شامل باکتری های مفید دستگاه گوارش و بخصوص روده هستند، آن ها، میکروارگانیسم هایی هستند که می توانند به سیستم گوارش کمک کنند، آنها می توانند از عملکرد روده حمایت کنند و نیز در مبارزه با عفونت کمک نمایند.
با مصرف محصولات حاوی پروبیوتیک می توان تعادل باکتریایی روده را به حالت نرمال و عادی بازگرداند.
پروبیوتیک ها باکتری ها و مخمرهای زنده در بعضی از ماست ها و سایر مواد غذایی تخمیر شده هستند.

چگونه اسهال را درمان کنیم؟ اسهال
درمان بیماری اسهال با مواد پروبیوتیک

در سال 2010، محققان با بررسی بیش از 8000 مورد دریافتند که پروبیوتیک ها مدت زمان بهبودی اسهال را به طور قابل توجهی کاهش می دهند. آنها همچنین پروبیوتیک ها را بدون هیچ عوارض جانبی مهمی یافتند.
(لازم به ذکر است برای درمان اسهال می توان از آنتی بیوتیک ها نیز استفاده نمود بدین صورت که آنتی بیوتیک ها باعث از بین رفتن باکتر ی های مضر روده می شوند ولی استفاده از پروبیوتیک ها برای درمان اسهال بسیار بهتر از آنتی بیوتیک های شیمیایی هستند). استفاده از پروبیوتیک ها باید تحت نظارت پزشک باشد.

چگونه اسهال را درمان کنیم؟

درمان اسهال با زنجبیل:

هزاران سال پیش پودر زنجبیل به عنوان یک داروی خوراکی و گیاهی در آسیا و خاور دور به کار گرفته شده است، استفاده از آن برای درمان دربین مردم چین از 400 سال قبل از میلاد به خوبی شناخته شده است.
زنجبیل در سیستم های مختلف طب سنتی، برای درمان سرماخوردگی، تب، گلودرد، بیماری های عفونی، آرتروز، روماتیسم، درد و گرفتگی عضلانی، فشار خون، زوال عقل، درمان میگرن، بیماری های عصبی، رفع درد دندان، بهبود آسم، سکته مغزی و همچنین به عنوان درمان خانگی برای درمان بیماری های مختلف معده مانند رفع یبوست، اسهال، خلط، التهاب، گاستریت، درمان زخم معده، سوء هاضمه، تهوع و استفراغ استفاده می شود.
نوشیدن چای زنجبیل می تواند بدن شما را آبرسانی کند و مایعات را تجدید کند که ممکن است طی دوره اسهال از بین رفته باشد. معمولا اسهال تنها چند روز طول می کشد. زنجبیل در طول این مدت می تواند باعث آرامش بخشیدن به معده شود تا بهبود سریع و راحت باشد.
چند قاشق غذاخوری از زنجبیل تازه و ریز خرد شده را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. روی چای را به مدت 5 دقیقه یا بیشتر بپوشانید. شما می توانید لیمو و عسل طبیعی هم به آن اضافه کنید.

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
درمان خانگی اسهال
چگونه اسهال را درمان کنیم؟
پرداخت درب منزل

مطالعه ای نشان داد که زنجبیل به طور قابل توجهی اسهال ناشی از سروتونین را مهار می کند. تحقیقات بیشتری ضروری است تا بتوانند استفاده های بالقوه زنجبیل را به عنوان دارو، مورد استفاده قرار دهند.
زنجبیل باعث از بین رفتن باکتری های سمی که موجب اسهال می شوند و نیز باعث جلوگیری از تجمع مایع در روده ها، می گردد.
اکثر مردم می توانند زنجبیل را بدون عوارض نامطلوب مصرف کنند اما ممکن است برخی از ناراحتی های شکمی، سوزش سر دل و یا گاز را تجربه کنند.
اگر باردارید یا شیردهی دارید، قبل از مصرف زنجبیل برای اهداف دارویی، با پزشک خود مشورت کنید. اگر اختلال خونریزی، دیابت یا هر بیماری قلبی دارید، از زنجبیل استفاده نکنید. اگر مبتلا به سرطان پروستات هستید، با احتیاط استفاده کنید. زنجبیل را به کودکان زیر 2 سال ندهید.

درمان اسهال با ریحان:

ریحان معمولا برای مشکلات معده مانند اسپاسم، از دست دادن اشتها، گاز روده، اسهال و یبوست استفاده می شود. اما تحقیقات علمی محدودی برای حمایت از این و سایر کاربردهای دارویی ریحان وجود دارد.

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
اسهال و داروی گیاهی

درمان اسهال با زیره:

درمانگران طب سنتی برای درمان اسهال گیاه زیره را توصیه می کنند. عصاره دانه زیره به موش هایی که اسهال داشتند، داده شد. محققان نتیجه گرفتند که این عصاره به درمان علایم آن ها کمک می کند.

چگونه اسهال را درمان کنیم؟
درمان اسهال با زیره
چگونه اسهال را درمان کنیم؟
پرداخت درب منزل

چگونه اسهال را درمان کنیم؟

نکته مهم:

بیشترین میزان تأثیرگذاری گیاهان دارویی متعلق به عصاره‌ گیاهان دارویی است و بعدازآن می‌توان به مکمل‌هایی نظیر کپسول‌ها اشاره کرد. کمترین میزان اثرگذاری هم متعلق به عرق و چای و دم‌نوش است.
امیدوارم که اطلاعات خوب و مفیدی در اختیار شما قرار داده باشیم با نظر دهی و امتیازدهی مارو از کیفیت مطالب آگاه نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت فروشگاه محصولات ارگانیک آشا مراجعه نمایید و برای کسب اطلاعات در مورد محصولات ارگانیک می‌توانید با شماره  09120038341 مشاور فروشگاه ارگانیک آشا تماس بگیرید یا از طریق تلگرام، اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

فروشگاه محصولات ارگانیگ
فروشگاه محصولات ارگانیگ
محصولات ارگانیک
فروشگاه محصولات ارگانیگ

منابع اطلاعات:
کتاب‌ها و مقالات گیاهان دارویی
فروشگاه محصولات ارگانیک آشا
موسسه کار آفرینی دکتر زرقانی

چگونه اسهال را درمان کنیم؟

دسته بندی مقالات علمی
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp